top of page
KIRILLOV.jpg
Flag_of_United_Kingdom_-_Circle-128.png
circle-big-german.png
ru-01_edited.png
COVID-19 Turk.png

VİRÜS SALGINI VE İZOLASYON ESNASINDA OLUŞAN STRES DALGALARIYLA NASIL SÖRF YAPILIR

1. YENİDEN ODAKLANIN

Sağlığınız için endişe etmek ve kendinizi korumaya çalışmak yerine (zaten, çoğumuz her halükârda bu virüse yakalanacak):

a) Başkalarını kendinizden korumaya odaklanın. Virüs taşıyıcısı olabilirsiniz. Dolayısıyla gerçekten korunması gerekenler; yaşlılar, kronik hastalığı bulunanlar ve sağlık çalışanlarıdır. Kendinizi virüsten nasıl korumaya çalışacağınızın bir önemi yok, her zaman korkulu ve panik halde bir adım geride olacaksınız. Eğer başkalarının korunması üzerine odaklanırsanız, kendinizi korumak için de aynı şeyleri yapmaya gerek duyarsınız hatta bir adım ötede olur, kontrolü geri kazanır, güvende ve "İYİ” hissedersiniz. :)

 

b) Evde izoleyken, daha iyi hissetmek ve yararlı alışkanlıklar geliştirmek için sağlığınızı ve direncinizi güçlendirmeye odaklanın.

2. YENİ DAVRANIŞ ALGORİTMALARI OLUŞTURUN ve şuan için uygulanması imkansız olan faydasız davranışlardan vazgeçin. 

Alışkın olduğunuz davranış algoritmaları bozulduğunda, kontrol kaybı ve anksiyete yaşamanız normaldir. Buna rağmen var olan durumu değerlendirerek yeni proje planları yapabilirsiniz. Zaten elinizde mevcut bir projeniz var: Sağlığınızı geliştirmek. Şimdi bir plan daha yapın: iş hayatı, yetenek geliştirmek, dil öğrenmek vb. Nasıl ilerleyeceğinizi planlayın ve adım adım uygulamaya başlayın. Böyle projeler, gelecek için değer yaratır, bunun yanında günlük uğraş ve geliştirici aktiviteler, zamanınızı önceden planlamanızı sağlayıp keyif ve ilham almanızı artırmaya yarayacaktır. 

3. İLİŞKİLERİNİZİ GELİŞTİRİN. BAŞKALARINI KORUYUN

Hepimiz biraz stresliyiz :) Bazılarımız az, bazılarımız daha fazla. Sabırların tükenmesi ve biraz daha fevri olmamız çok doğal ama bu kendimiz ve çevremizdekiler için iyi bir şey değil. Bu nedenle:

1) Tanıdığınız insanların herhangi bir alanda öne çıkan yeteneğini önemseyin ve destekleyin, onlara ilham olun.; 

2) Sevdiklerinizin ihtiyaçlarını anlamaya çalışın ve onlara iyi bakın (onları ihmal etmeyin);

3) Duygularınızın farkında olun, sizin ve tanıdıklarınızın hayatını zedelemesine izin vermeyin. 

4.         PSİKOLOJİK VİRÜSLERDEN SAKININ VE RUHUNUZU YARARLI ŞEYLERLE BESLEYİN

Somut bilgiden yoksun, sinir bozucu, taraflı bütün haberlere ve duygu temelli varsayımlara kendinizi kapayın. MEDYA HABERLERİNİ TAKİP ETMEYİN!

Güvenilir kaynaklardan ve uzmanlardan bilgi edinin.

Yaşadığınız ülke ve şehirdeki yönetimin güncel kararlarını takip edin (eğer birlikte hareket edersek, alınan tüm tedbirler maksimum düzeyde etkili olur).

Bir durumla yapıcı bir şekilde baş ederek size ilham olan kişilerin bilgi ve hikayelerini araştırın.

Şu sorulara odaklanın: Hayatınızda ve etrafınızda tam olarak ne değişti? İnsanların hangi ihtiyaçları karşılandı? Onlara nasıl yardımcı olabilirsiniz? Bu durumdan nasıl bir kazanım elde edebilirsiniz?

KIRILLOV.jpg
Flag_of_United_Kingdom_-_Circle-128.png
circle-big-german.png
ru-01_edited.png
bottom of page